forex trading logo

Dziennik LibrusGrafika losowo

pc080012k.jpg

Szkoła na mapach

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

bipProjekty


Strona główna
Szkoła Podstawowa im. W. Rogali w Wielu
Sprawdzian PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 kwietnia 2011 21:45

5 kwietnia szóstoklasiści pisali ważny sprawdzian. W ciągu 60 minut uczniowie musieli rozwiązać 26 różnych zadań...Wierzymy, że poradzili sobie doskonale. Na wyniki z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej muszą poczekać do końca maja.

 
Gminny konkurs BRD PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 kwietnia 2011 21:38

24 marca odbył się etap gminny konkursu Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Konkurs przeprowadzili policjanci, którzy zajmują się edukacją komunikacyjną młodzieży z Kościerzyny. Odbył się on w dwóch grupach wiekowych: szkoła podstawowa i gimnazjum. W kategorii szkół podstawowych, zwyciężyła drużyna z Wiela w składzie: Dawid Dawidowski, Rafał Szalewski, Kacper Kałduński. Natomiast wśród szkół gimnazjalnych zwyciężyła drużyna z Karsina w składzie: Rompca Krzysztof, Dera Bartosz, Kolczyk Mateusz. Wyżej wymienione drużyny będa reprezentowały naszą gminę na etapie regionalnym, który odbędzie się w Kościerzynie 28 kwietnia.

 
XXVIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej – etap gminny PDF Drukuj Email
środa, 30 marca 2011 16:53

Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej odbył się dnia 24.03.2011r. w Zespole Szkół nr 2 w Wielu. Eliminacje rozpoczęły się o godz. 9:00.Przybyli na nie uczniowie z ZS nr 1 w Karsinie oraz ze Szkoły Podstawowej w Osowie. Naszą wielewską szkołę, ZS nr 2, reprezentowały następujące dzieci:
a)    W kategorii klas I-III szkoły podstawowej : Ksara Kasiorkiewicz, Karol Pepliński, Natalia Knapik
b)    W kategorii klas IV–VI szkoły podstawowej: Zofia Kuras, Magdalena Pryba
c)    W kategorii klas I-III gimnazjum:  Lucyna Schiefelbein,  Anna Kowalewska
Spośród wymienionych uczestniczek III miejsce w swoich kategoriach wiekowych zajęły: Zofia Kuras, Lucyna Schiefelbein oraz Anna Kowalewska. Niestety, żadna z tych dziewcząt nie zakwalifikowała się do eliminacji powiatowych w Kościerzynie. Nauczyciele opiekunowie również podkreślali wysoki poziom prezentowany przez wszystkie gimnazjalistki. Komisjia wybrała recytatorki z Karsina i to one będą reprezentować gminę na kolejnym etapie. Bardzo piekne było wystąpienie  naszej gimnazjalistki, Lucyny Schiefelbein, która zaprezentowała następujące teksty: wiersz „Z wolna słowom odbieram blask...” – Karola Wojtyły oraz „Ballady i romanse” – Władysława Broniewskiego. Ten ostatni utwór dotyczy II wojny światowej i opowiada o przejmującej historii rudej Ryfki, żydowskiej dziewczynki, która cierpi głód, ucieka przed Niemcami, a w końcu i tak ginie rozstrzelana przez nich. Szkoda, że utwory te nie zostaną wygłoszone już na kolejnym etapie. Tak to już jest, że łzom i rozgoryczeniu jednych recytatorek towarzyszy radość  innych...Na pociechę pozostają nam jedynie pochlebne opinie o samej organizacji i przebiegu tego konkursu. Cieszymy się, że przebiegał on w miłej atmosferze. Organizatorki eliminacji gminnych : Katarzyna Morzuch, Katarzyna Czapiewska i Danuta Szalewska

opr. Danuta Szalewska

 
Dni otwarte LO Czersk PDF Drukuj Email
wtorek, 29 marca 2011 11:04

Dnia 25.03.2011r. chętni uczniowie klasy IIIA I IIIB Gimnazjum wzięli udział w Dniach Otwartych Liceum Ogólnokształcącego w Czersku. Celem tego wyjazdu było zapoznanie się ogólnymi zasadami rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i harmonogramem działań trzeciogimnazjalisty, a także z ofertą edukacyjną wymienionego liceum. Spotkanie umilał  występ wokalnego zespołu ,,Grupy H". Przedstawiono nam ofertę uczenia się w roku szkolnym 2011/2012 w klasach o następujących profilach: KLASA   A : MATEMATYCZNO-FIZYCZNO-INFORMATYCZNA,   KLASA   B: PRAWNO-EKONOMICZNA przedmioty rozszerzone to matematyka, historia, informatyka, KLASA  C: BIOLOGICZNO-CHEMICZNA,  KLASA  D:  HUMANISTYCZNO-SPOŁECZNA  przedmioty  rozszerzone to   j. polski, matematyka, informatyka, KLASA  E:   PEDAGOGICZNO-PSYCHOLOGICZNA http://www.loczersk.pl/news.php

Przed nami kolejne wyjazdy do szkół ponadgimnazjalnych w Kościerzynie. Tym razem pojadą wszyscy uczniowie autobusem szkolnym, prawdopodobnie pod koniec kwietnia.                                  

 
Pierwszy dzień wiosny w ZS2 w Wielu PDF Drukuj Email
poniedziałek, 21 marca 2011 19:34

WITANIE WIOSNY

21 marca 2011 roku klasy II – gie Szkoły Podstawowej brały udział  w imprezie plenerowej pn. „ Pierwszy Dzień Wiosny” w Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” w Kościerzynie. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia  w bardzo ciekawych zajęciach edukacyjnych i konkursach. Dużą  atrakcją było  również pieczenie kiełbasek  przy pierwszym wiosennym ognisku. Impreza opisana także na stronie radia weekend  http://www.weekendfm.pl/?n=33847 zobacz też filmik na kościerzyna 24 info http://www.koscierzyna24.info/index.php/archiwum/34-najnowsze/1991-poegnali-zim-przywitali-wiosn

Także 21.03.2011 Uczniowie klas IV-VI  witali wiosnę pod hasłem „Wiosna w Europie”. Uczniowie przygotowali ciekawe informacje dotyczące niektórych krajów europejskich (Niemiec, Czech, Węgier, Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii). Każda klasa ubrała się tego dnia  w barwy narodowe wylosowanego przez siebie państwa, następnie witała się z resztą uczniów i śpiewała piosenki w tym języku, opowiadała dowcipy dotyczący „swojego” kraju  oraz pokazywała to państwo na mapie Europy. Wszyscy rozwiązywali łamigłówki, np. krzyżówki ortograficzne.  Najlepiej we wszystkich pokazach i konkurencjach wypadła klasa VI a zajmując I miejsce, miejsce II przypadło klasie IV a,  a  III miejsce – klasie VI b. Wszyscy świetnie się bawili! Wiosna przybyła do Europy.

 
Bal karnawałowy PDF Drukuj Email
poniedziałek, 07 marca 2011 22:24

15 lutego 2011 roku uczniowie klasy 1b, 2b i 3b Szkoły Podstawowej bawili się i poznawali karnawałowe tradycje kulinarne - FAWORKI.

Miejscem spotkania była stołówka szkolna, która w to popołudnie zmieniła się  w salę balową. Rodzice przygotowali stanowiska kucharskie i w sposób praktyczny pokazali sztukę robienia FAWORKÓW. Dzieci wałkowały, kroiły, przeplatały ciasto aż do powstania FAWORKA. Proces pieczenia można było obserwować przez kuchenne okna, gdzie pod  fachowym okiem szefowej  kuchni piekły się FAWORKI. Degustacja trwała do  końca spotkania i ostatniej okruszynki.  Nie zabrakło też tańców, konkursów i przebierańców.

 
Jan Mela gościem naszej szkoły PDF Drukuj Email
piątek, 25 lutego 2011 12:59

Jan Mela, najmłodszy polski polarnik, był  gościem  Zespołu Szkół nr2 w Wielu. Zdobywca obu biegunów opowiedział uczniom  o swoich podróżach, pokonywaniu barier przez osoby niepełnosprawne, a także o swojej fundacji.

25 lutego 2011 r. do naszej szkoły zawitał niezwykły gość Janek Mela. Przyjechał do nas w towarzystwie przemiłej Basi Szymańskiej z fundacji Poza Horyzonty, której jest założycielem. Fundacja zbiera fundusze dla osób niepełnosprawnych, po to, by mogli spełniać swoje marzenia i nie zamykali się w domach. To co nas zadziwiło i zafascynowało w Janku to jego pogoda ducha,  otwartość na drugiego człowieka oraz niezwykła wewnętrzna siła. O nim nie można powiedzieć człowiek niepełnosprawny, bo nie mieści się w tej kategorii. 9 lat temu, w wyniku porażenia prądem stracił lewe podudzie i prawe przedramię. Żeby go uratować zdecydowano się na amputację ręki i nogi. Bez wahania i skrępowania odsłania nogawkę spodni i pokazuje jak wygląda jego nowa proteza i jaką drogę musiał przejść, by móc sprawnie ją wykorzystywać. Wsparcie rodziców i pomoc przyjaznych ludzi sprawiły, że wielki podróżnik Marek Kamiński zaproponował mu wspólną wyprawę. Razem zdobyli oba bieguny w 2004 roku, a Janek jest pierwszym niepełnosprawnym, który tego dokonał. Na tym jednak nie poprzestał. Było jeszcze Kilimandżaro, Elbrus i El Capitan. Na pytanie małego dziecka: Która podróż była najważniejsza? Odpowiada, że nie liczy się miejsce, w którym jest, ale ludzie których poznaje, z którymi wyrusza w podróż. Opowiada o swoich rodzicach, mówiąc o nich, że są dla niego bohaterami. Podziwia ich za to, że pomimo wielu tragedii w rodzinie byli w stanie się podnieść i cieszyć życiem. Wzruszająco opowiada o tym, że wiele w życiu stracił, ale o wiele więcej zyskał. Nie ogląda się do tyłu, nie rozdrapuje ran, było, minęło. Kto z nas tak potrafi? Dał nam wielką lekcję pokory i pokazał, że każdy w życiu powinien mieć swoje ,,Kilimandżaro”, choć dla każdego może ono oznaczać co innego. Podsumowując. Mieliśmy ogromną przyjemność poznać Zwyczajnego-Niezwyczajnego Człowieka z Pasją. Dziękujemy!

 
Położenie Wiela PDF Drukuj Email
piątek, 25 lutego 2011 10:50

 

Wiele (kaszb. Wielé) – to wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Karsin, na południowym krańcu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Położenie wsi jest niepowtarzalne dzięki lokalizacji nad Jeziorem Wielewskim, otoczonym od południa wzgórzami. Pierwsze z nich, Biała Góra, przegląda się w małym Jeziorze Ciepłym. W kierunku północno-zachodnim znajdują się Chełmice -najwyższe wzniesienie w okolicy (201,5 m n.p.m.). W kierunku zachodnim tuż za wsią i jeziorem ciągną się lasy. Na północy i wschodzie rozciągają się pola, urozmaicone wzgórzami kęp leśnych i dolinami łąk, bagien i stawów. W sumie okolica Wiela stanowi typowy krajobraz Pojezierza Kaszubskiego.

Niedaleko, w obrębie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego leży Jezioro Wdzydzkie zwane Kaszubskim Morzem. Okolica ta, urzekająca pięknem krajobrazu, stała się ośrodkiem turystyki i kultury kaszubskiej.

Sława Wiela, a zarazem znajomość jego położenia wśród ogółu rodaków, to przede wszystkim zasługa Hieronima Derdowskiego i Wincentego Rogali. Obok nich wymienić trzeba twórców i opiekunów wielewskiej kalwarii, założonej w latach 1915-1927 - księży Józefa Szydzika i Józefa Wryczę.

 
« pierwszapoprzednia41424344454647484950następnaostatnia »

Strona 45 z 50


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free Joomla themes html linux hosting Valid XHTML and CSS.